Jak podatki i Brexit wpływają na sprawozdawczość finansową
Rok 2021 przyniósł wiele zmian związanych z obciążeniami fiskalnymi, a niektóre z nich okazały się dla części podmiotów wręcz rewolucyjne. Opodatkowanie spółek komandytowych, wprowadzenie nowych podatków i opłat oraz wyjście Wielkiej Brytanii z UE powodują, że podmioty muszą ocenić wpływ tych zmian na swoje księgi rachunkowe, a co za tym idzie także na sprawozdania finansowe.
W artykule przestawiamy tylko wybrane wyzwania, z którymi podmioty muszą się zmierzyć – w wielu przypadkach już przy sporządzaniu sprawozdań finansowych za 2020 rok.
Opodatkowanie spółek komandytowych
Jedną z najszerzej dyskutowanych zmian jest objęcie spółek komandytowych podatkiem dochodowym. Nowe rozwiązania oddziałują na obowiązki sprawozdawcze tych spółek. Po pierwsze, wpływ opodatkowania spółki, która dotychczas była transparentna podatkowo, jest ujmowany w sprawozdaniu tej spółki, ale może znaleźć również odzwierciedlenie w sprawozdaniu finansowym spółki będącej jej właścicielem.
Przed zmianą wyniki spółek komandytowych były opodatkowane na poziomie udziałowca. Skutkiem tego, ewentualne różnice przejściowe między wartością podatkową a księgową aktywów i zobowiązań spółki komandytowej ujęte były w podatku odroczonym spółki-matki. Na skutek przeniesienia ciężaru opodatkowania na spółkę komandytową, niektóre różnice przejściowe nie zrealizują się na poziomie właściciela i w konsekwencji podatek odroczony z nimi związany powinien być ujęty w księgach spółki komandytowej już w 2020 roku.
Wynika to z tego, że skutki księgowe uzyskania statusu podatnika CIT przez spółkę komandytową ujmuje się w okresie, w którym zmiany przepisów zostały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta